Home

bylinky

čo to pláva v jedle

Perila krovitá

Latinský názov:  Perilla frutescens

Vietnamský názov:  Rau tía tô (zau tya tó)

Pôvod

Perila krovitá pochádza z východnej oblasti (Čína, Kórea, Japonsko) a juhovýchodnej Ázie (Nepál, Vietnam).

Význam v prírodnej medicíne

Perila je z pohľadu tradičnej čínskej medicíny známa aj vďaka svojim účinkom napomáhajúcim tráveniu, podporuje vylučovanie tráviacich štiav. Nové výskumy potvrdzujú, že je výrazným pomocníkom pri liečbe astmy, bronchitídy a alergií. Vyskúšajte preto tiež čaj z listov a uvidíte, že sa Vám zmierni kašeľ či nádcha.

Klasnatka brvitá

Latinský názov: Elsholtzia ciliata

Vietnamský názov:  Rau kinh gioi (zau kin zoi)

Pôvod

Bylinka je pôvodom z juhovýchodnej Ázie (Nepál, India a Vietnam).

Význam v prírodnej medicíne

Lístkami klasnatky brvitej sa aj dnes podľa tradičnej čínskej medicíny lieči kolika a žalúdočná nevoľnosť. Výrazne napomáha tráveniu, preto sa s ňou stretnete hlavne v ázijských mastných a vyprážaných jedlách. Z listov sa tiež robia obklady na rôzne kožné problémy, pretože urýchľuje hojenie kože a sliznice.

Sója klíčky

Latinský názov: Vigna radiata

Vietnamský názov: Giá Dô (zá do)

Pôvod

Pôvodom sú z Indie odkiaľ sa rozšírili do kuchýň východnej a strednej Ázie.

Zdravotné účinky klíčkov

Klíčky sú zdrojom antioxidantov a alkalizujú ľudský organizmus. Sú základom pre posilnenie imunitného systému a pomáhajú  v boji proti chorobám, tiež sú vynikajúci zdroj proteínu (jedna šálka mung klíčkov má 3,16 gramov proteínu), nasýtených mastných kyselín, vysoký zdroj vlákniny, bohaté na chlorofyl, ak ich necháte dorásť až do štádia, kedy majú lístky. Chlorofyl je hnacím motorom pre čistenie a obnovu krvi. Obsahuje veľké množstvo minerálnych látok, ktoré sa počas klíčenia rozvíjajú do ľahšie spracovateľnej formy pre naše telo.

Má liečivé a regeneračné účinky, uplatňujúce sa pri liečbe cukrovky, cievnych ochorení i poruchách metabolizmu. Klíčky majú nízky objem kalórií a nízky glykemický index.

Koriander siaty

Latinský názov: Coriandrum sativum

Pôvod

Pôvod koriandru siateho je nejasný, avšak dnes je rozšírený natoľko, že sa s ním stretneme takmer po celom svete. V Európe, v oblasti Stredozemného mora, na Blízkom východe, ale aj na Ďalekom východe (Ázii), v Mexiku, v Severnej, Strednej a Južnej Amerike či v Severnej Afrike.

Význam v prírodnej medicíne

Podľa tradičnej čínskej medicíny koriander podporuje tvorbu žalúdočných štiav, čím priaznivo ovplyvňuje trávenie. Pomáha pri bolestiach brucha (tlmí žalúdočné kŕče), pri pocitoch plnosti aj pri nafukovaní.

Vyskúšajte preto čaj z koriandru, ktorý môže byť súčasťou čajových zmesí, napríklad zmes s feniklom alebo rascou. Obklady z koriandru pomáhajú pri reumatických problémoch a miernom opuchu kĺbov. V minulosti bol používaný ako prírodné antiseptikum, pôsobiaci proti množeniu mikróbov a plesní, a to vďaka veľkému množstvu esenciálnych olejov (citronela, z ktorej sa vyrábajú repelenty).

Citrónová tráva

Latinský názov: Cymbopogon citratus

Citrónová tráva je vytrvalá tropická rastlina z čeľade lipnicovitých. Pochádza z juhovýchodnej Ázie, ale pestuje sa aj v Afrike, Amerike a Austrálii. Rod Cymbopogon zahŕňa viac ako  30 druhov.

Účinky citrónovej trávy

Znižuje cholesterol v krvi, blahodarne pôsobí na nervové choroby, horúčku, maláriu a chrípku. Čaj z listov citrónovej trávy uľahčuje trávenie, zvyšuje schopnosť koncentrácie, stimuluje laktáciu a napomáha detoxikovať pečeň, močový mechúr a ľadviny.

V roku 2006 zistil výskumný tým Ben Gurionovej univerzity v Negeve v Izraeli, že užívanie citrónovej trávy spôsobuje programovanú smrť nádorových buniek, zatiaľ čo normálne bunky sú ponechané nepoškodené.

Cukrový hrach

Latinský názov: Pisum Sativum var. macrocarpon

Ďalšie názvy: sugar snap peas, snap pea, sugar snap obecnejší názov pre celú skupinu: edible-podded pea.

Pochádza z východnej Ázie a pri sťahovaní národov na západ sa rozšíril do Malej Ázie a Európy, kde sa pestuje pravdepodobne už od 8. storočia. Všetky druhy hrášku sa pôvodne konzumovali celé bez vylúpania zrna. Struky cukrového hrášku sú v porovnaní s vylúpaným zeleným hráškom bohatšie na vitamíny. Obsahujú najmä vitamín C, vitamíny skupiny B, fosfor, zinok a železo.

Pak choi

Latinský názov:  Brassica rapa subsp. Chinensis

Vietnamský názov:  Rau cai (zau kai)

Pôvod

Pochádza z Číny a rozšírila sa po celej východnej Ázii, Amerike až do celého sveta. Nájdeme ju teda v množstve obchodných reťazcov.

 Prednosťou pak choi nie je len málo kalórií. Má viacero zdravotných benefitov pre náš organizmus. Ide hlavne o silne diétnu surovinu. V 100 g pak choi je iba 13 kalórií a dokonca sa tvrdí, že pomáha spomínané kalórie rýchlejšie spaľovať. Je plná vitamínu A (stačí zjesť 100 g pak choi denne aby ste dosiahli dennú dávku), C a K. Obsahuje aj vitamíny zo skupiny B, vápnik a železo. Má silné antioxidačné účinky, takže pomáha chrániť Vaše telo pred množením rakovinových buniek.  Vďaka významnému obsahu železa pôsobí v krvnom obehu a eliminuje zlý cholesterol. Celkovo sa pak choi zaradila na 2. miesto v rebríčku 47 rastlín s najväčšou koncentráciou výživných látok.